Példák Szlovéniából

Családi ház, Ig energiafogyasztás: 14 kWh/m2/év

A szlovén éltornász, Mitja Petkovšek számára az aktívház eleinte csak álom volt, de végül kemény munkájuknak köszönhetően a kiemelkedő komfortszintet biztosító, pozitív környezeti és gazdasági hatású ház felépült.
Mitja Petkovšek a házról: “Ha azt nézem, hogy milyen jól érzem magam a beköltözés óta az aktívházamban, kijelenthetem, hogy jó döntés volt kiemelkedően alacsony energiaigényű házat építeni. Mielőtt feleségemmel, Mojcával beköltöztünk volna, sok téves elképzelést hallottam az aktívházakról, de az életünk teljesen normális. Ugyanakkor kényelmesebb, olcsóbb és kellemesebb. Az automata szellőzés szuper, nem kell többé gondolkoznunk azon, mikor kéne kinyitnunk az ablakokat. A vendégeinket mindig lenyűgözi, hogy milyen jó minőségű a beltéri levegő. A fűtési költségeink elhanyagolhatóak (50-60 € évente), mivel maximálisan hasznosítjuk a napból nyert energiát és a ház belső hőtermelését. Ha nagy is a fagy télen, elég ha süt a nap, és a fűtési igény máris drasztikusan lecsökken. Még akkor se vesszük észre, hogy milyen hideg van kint, ha az ablakhoz közel állunk, mert az ablak felülete elképesztően meleg. Örülök, hogy olyan emberekkel dolgoztam együtt, akikben megbízom, és annak is, hogy igazuk lett mindabban, amit nekünk az aktívházak építésével és az aktívházas életmóddal kapcsolatban mondtak.”



Családi ház, Medvode - energiafogyasztás: 14 kWh/m2/év

Fényképek: Lara Romih

A Lumar aktívház fő jellemzője a megújuló energiaforrások maximális kihasználása, aminek köszönhetően a ház karbonlábnyoma minimális és környezeti hatása alacsony. Nagy hangsúlyt fektetnek a napenergia használatára, amit többféle módon ki is aknáznak: a hatalmas üvegfelületeken keresztül például a ház passzív fűtését biztosítják. Nyáron az ablakok árnyékolásáról egy elektromos  vezérlőrendszer gondoskodik. A házban működő intelligens vezérlőrendszert egy szlovén gyártó szabadalmaztatta, lényege, hogy a nagy fogyasztónak számító berendezéseket akkor kapcsolja be, amikor olcsóbb a tarifa, azaz a legtöbbet fogyasztó gépek működési költségeit jelentősen optimalizálja. Az áramot a tetőn elhelyezett napelemek termelik.

A teljes fűtés- és melegvízellátást egy hőszivattyú és napkollektorok biztosítják. Éves szinten a napelemek több áramot termelnek, mint amennyi a háztartás működtetéséhez szükséges.


Többlakásos lakóépület, Ljubljana – energiafogyasztás: 15 kWh/m2/év

Az épületben található kis alapterületű lakásokat Ljubljana Önkormányzatának Lakásügyi Alapja kínálja átmeneti megoldásként azoknak a rászorulóknak, akik lakhatási problémával küzdenek. A házat a passzívház követelményeknek megfelelően építették, így megfelela PHPP, azaz passzívház tervező csomag fő szempontjának, hiszen energiaigénye kisebb, mint 15kWh/m2/év. A légtömörségi mérés eredménye 50 Pa nyomáskülönbség mellett 0,30h-1 a légcsereszám óránként.

A 400W teljesítményű elektromos fűtőberendezések az ablakok fölé lettek beépítve, ahol a levegő utánpótlást biztosító befúvókák is találhatók. A hővisszanyerő központi szellőztetőrendszer talajhőcserélős és nagyon hatékony. A tetőn 14kW csúcsteljesítményű napelemrendszer kapott helyet.


Óvoda, Preddvor  – energiafogyasztás: 25 kWh/m2/év

Az ország nyugati részén található Preddvor óvodája 2012-ben épült. Az építészek a passzívház követelményeknek megfelelve tervezték az 1347m² alapterületű épületet, aminek köszönhetően  az óvoda energiaigénye alacsony, 61 kWh/m2/év.

Az óvoda előregyártott elemekből épült könnyű faszerkezetes épület. A külső ablakok és ajtók átlag U-értéke 0,90 W/m2K alatt van. Az épületburok átlag hőátbocsátási tényezője, a hőhidakat is beleértve 0,11 W/m2K. A légtömörségi mérés eredménye n50 < 0,2h-1 lett, ami kiemelkedően jó egy nagy faszerkezetes épület esetében. Ez az érték harmada az Eko sklad szabvány (állami támogatási alap) követelményeinek.

Az átlag több, mint 80%-os hatékonysággal működő hővisszanyerő rendszer megbízható levegőminőséget ad, ami javítja a gyerekek koncentrációját, jó hatással van a tanulási feltételekre, és a tanárok is sikeresebbek a munkájukban ebben a kellemes környezetben. Az optimalizált épületburok ugyanakkor a hőkomfortérzetet is javítja.

Az óvodát egy modern biomassza kazán fűti, ami a szomszédos épületben található. A tetőn elhelyezett napelemrendszer csúcsteljesítménye 96,7 kW.



Óvoda, Moravče – energiafogyasztás: 15 kWh/m2/év

A projekt kezdetén téglaépületben gondolkodtak a tervezők, de a gazdasági elemzés költséghatékonyabbnak találta az alacsony energiaigényű faszerkezetes megoldást. Az óvoda fűtésének tervezésekor integrált megközelítést alkalmaztak, azaz integrálták az óvodában helyet kapó biomassza erőművet a távfűtéssel. Az erőmű az épület alagsorában található, az óvoda a földszinten és az emeleten működik. A távfűtés és saját erőmű kombinálása csökkentette a projekt költségeit. Az óvoda sikeresen pályázott az energiahatékonyságot népszerűsítő állami támogatásra, és az erőmű uniós támogatásokat is elnyert. A biomassza erőmű hat középület (középiskola, óvoda, kórház, könyvtár és kulturális központ) és tizenegy magánépület számára termel energiát. Ha szükséges, a fűtőberendezés teljesítménye 1 MW-ról 2 MW-ra növelhető.

Az óvoda ablakai délre néznek, az épület hőszigetelése kiváló, és a terveknek megfelelően az épületben hővisszanyerős szellőztetőrendszer is működik.

Kalender A Hatékony Ház Napokat 2014. november második hetében rendezzük meg: középületeket hétközben, magánházakat hétvégén lehet megtekinteni. Látogasson el az országszerte található, nyilvánosság számára nyitott energiahatékony házak egyikébe!

Ezen honlap tartalmáért a kizárólagos felelősség a szerzőket terheli, nem feltétlenül tükrözi az Európai Unió véleményét. Sem az EACI, sem az Európai Bizottság nem felelős az abban foglalt információk bármilyen jellegű felhasználásáért.