Példák Németországból

Aktív családi ház - új épület - energiafogyasztás: 110,27 kWh/m²/év - energiatermelés: 113,09 kWh/m²/év

Energieeffizienzhaus Plus, Frontansicht

bejárat energiatöltő állomás érintő képernyő konyha

Ez a 147 m2-es épület  a legújabb csúcstechnológiával felszerelt az energiahatékonyság területén. Önfenntartó, ezért  nagyon alacsony a környezetre gyakorolt hatása. A modern hőszivattyú, a napelemes rendszer a tetőn, valamint az épület falai mind többletenergiát termelnek az optimalizált épület burkolatnak és a technikai eszközöknek köszönhetően.  Ezt a pluszban keleztkezett villamos energiát a közhálózatba táplálják, vagy nagy teljesítményű akkumulátorokkal tárolják, ami lehetőséget biztosít arra, hogy feltöltsék az elektromos autókat és az e-kerékpárokat. Az épület műszaki berendezései érintőképernyős panelekkel és okostelefonokkal vezérelhetőek. Az ellenőrzési rendszere automatikusan kiszámítja az optimális energiaszükségletet, és ennek megfelelően tölti fel az akkumulátorokat az időjárás függvényében. Minden berendezési tárgya, valamint  az épület is szinte teljesen újrahasznosítható. 


Fényképek: Közlekedési Minisztérium, Építésügy és Városfejlesztés

Iskola Berlinben - felújított - energiafogyasztás: 117,8 kWh/m²/év

elölnézetből az épület hőszivattyú szellőztető rendszer

Ez a műemlék jellegű iskola majdnem megfelel a nulla energiaigényű épületek kritériumainak. Ezt egy monern belső hőszigetelő rendszer tette lehetővé, amely úgy került kialakításra, hogy a homlokzat és a tető megőrízhette eredeti formáját. Emellett  az ódon favázas ablakokat is szigetelték, valamint telepítettek egy geotermikus hőszivattyús fűtési rendszert és egy automatikus szellőzőrendszert is. Így az épület fűtéséhez szükséges összes energia mennyiséget majdnem teljese mértékben a geotermikus hő biztosítja. Az iskola teljes energiaszükséglete közel 90%-al csökkenthető.


Fényképek: B.&S.U. mbH

Többlakásos lakóépület, Stuttgart - felújított - energiafogyasztás: 20 kWh/m²/év

elölnézetből az épület külső szigetelés nappali a felújítás után

Ez a 3 család számára tervezett lakóépület 1958-ban épült, átfogó energetikai felújítását  2010-ben kezdték meg az EnerPhit passzív házakra vonatkozó szabványa szerint. A  teljeskörűen feltett 20-40 cm vastag hőszigetelésnek köszönhetően a passzív minősítést sikerült elérni. A majdnem hőhídmentes ház fűtési igénye 25 kWh/m2/év, így a már régebb óta üzemelő napenergiával működő hőerőműnek és a napelemeknek köszönhetően a ház összességében több energiát termel, mint amennyire a lakóinak szüksége van, tehát végeredményben az épület már aktívháznak tekinthető. 

Fényképek: Sigrun Gerst

a Szövetségi Környezetvédelmi Ügynökség "House 2019" irodaépülete – új épület

A Szövetségi Környezetvédelmi Ügynökség új irodaépülete a német kormány első nulla energiaigényű irodája. Az ingatlan fa penelekből áll, a szigetelést újrahasznosított hulladékpapírból nyert cellulózszálak adják. Az épület által használt energiát teljes egészében a helyszínen állítják elő megújuló energiaforrásokból. A tetőn napelemek kaptak helyet, csúcsteljesítményük nagyjából 58 kW. Az éves becsült áramtermelés 50 000 kWh. A ház fűtését és hűtését hőszivattyú biztosítja. A melegvízellátást napkollektor segíti. A homlokzat előregyártott fa elemekből épült és az alapozás, illetve a tető U-értékei 0,08-0,11 W/m2K között mozognak. Az ablakok U-értéke 0,8 W/m2K, ami a téli időszakban megelőzi a jelentős hőveszteséget, nyáron pedig kint tartja a meleget.
Fényképek: Szövetségi Környezetvédelmi Ügynökség
Építési és Regionális Tervezési Szövetségi Hivatal (beltér)

többlakásos épület – passzívház Drezdában – új épület – elsődleges energiaigény: 84 kWh/m²/év

homlokzat, fa homlokzat (tető), fa Belső fal
fűtőpanel

A 657m2 összterületű passzívházban 5 akadálymentesített lakás található, mindegyikhez funkcionális alaprajz készült. A tervezők erőforrásbarát építőanyagok használatára törekedtek, és céljuk volt az is, hogy alacsony legyen az épület energiafogyasztása, alakíthatóak legyenek a tervrajzok, és újrahasznosíthatóak a felhasznált anyagok. A tűzvédelmi előírások miatt a tartószerkezet vasbetonból, a homlokzatok és a tető pedig fából épült, a szigetelést hulladékpapírból nyert cellulózpelyhek adják. Az ablakok üvegezése három rétegű, a szárnyas ablakok esetében a külső és belső ablakok is háromrétegűek. A belső ablak bukóra állításával a napfényes téli napokon hasznosul a meleg, nyáron pedig a túlmelegedést lehet elkerülni azzal, ha a belső ablakot zárva, a külső ablakot döntött állapotban hagyják. Külső napvédelemre nincs szükség. A melegvizet és a fűtést a távhőszolgáltatás biztosítja. Minden lakásnak saját, kiemelkedően hatékony hőcserélőkkel ellátott szellőzőrendszere van. Télen a fűtés kiegészítésére használnak még kicsi fűtőpaneleket a vályogtapasztásos falakon.

Fényképek: Luc Saalfeld (homlokzatok), Heiko Behrens

Kalender A Hatékony Ház Napokat 2014. november második hetében rendezzük meg: középületeket hétközben, magánházakat hétvégén lehet megtekinteni. Látogasson el az országszerte található, nyilvánosság számára nyitott energiahatékony házak egyikébe!

Ezen honlap tartalmáért a kizárólagos felelősség a szerzőket terheli, nem feltétlenül tükrözi az Európai Unió véleményét. Sem az EACI, sem az Európai Bizottság nem felelős az abban foglalt információk bármilyen jellegű felhasználásáért.