Példák Írországból

1970-es években épült bungaló, Carlow megye -  felújítás után A1 épületenergetikai besorolást kapott

Carlow

előnézet oldalnézet

sematikus ábra

A '70-es években épült, Carlow megyében található házat teljes mértékben felújították, így a bungaló megkapta az A1 épületenergetikai besorolást. A tetőn található 20m2-nyi napkollektor egy 1000 literes puffertartályt fűt, amely egy levegő-víz hőszivattyúval megtámogatva biztosítja a ház fűtését. A napkollektorok a fűtés- és melegvízigényt a téli hónapokban nagyjából az alábbiak szerint elégítik ki: novemberben a szükséglet 60%-át, decemberben 20%-át, januárban 30%-át és februárban a 40%-át biztosítják. A hőszivattyú áramellátását egy 12m2 felületű napelemrendszer biztosítja. A ház fűtéséhez olajra és gázra nincs szükség.
A ház hét különböző fűtési zónára van osztva, és minden helyiségben termosztáttal szabályozható a hőmérséklet. A padlófűtést úgy tervezték, hogy a megszokottnál alacsonyabb hőmérsékleten kapcsoljon be, így a napkollektorok hatékonysága maximálva van. Rövidebb csöveket használtak és közelebb is fektették őket egymáshoz, hogy adott területen maximális legyen a hőleadás. A felújítás során jelentősen megnövelték az épület szigeteltségét, így a házban alacsonyabb hőfokon üzemelhet a napkollektoros fűtőrendszer .
A munkálatok során beüzemelésre került egy hővisszanyerő szellőzőegység, illetve a vécék és a kert számára esővizet gyűjtő rendszer is. A tulajdonosok a ház energiafogyasztásával (7,18 kWh/m2/év) jóval túlszárnyalták az ír NZEB szabvány által elvárt fogyasztási értéket, amely 45 KWh/m2/év.


1960-as években épült ikerház Dublinban – az Enerphit Passzívház Szabványnak megfelelően felújítva

előlnézet konyha bővítménye előszoba

A felújítás célja egy olyan környezetbarát ház létrehozása volt, amely kiemelkedően energiahatékony és víztakarékos, amelynek az építése klímabarát, és amely követendő példával szolgálna az azon vitatkozóknak, hogy hogyan lehetne Írország idősebb épületállományát energetikailag hatékonyabbá tenni. A projektben az eredeti 101m2-es házat az Enerphit szabványnak megfelelően ellátták korszerű technológiával és az egyik oldalához egy kétszintes, a hátoldalához pedig egy földszintes bővítményt is felhúztak (58m2), hogy megfeleljenek a passzívház követelményeknek.
Ez volt az első tanúsított ”EnerPhit” felújítás Írországban, és mindössze az ötödik „EnerPhit” épület a világon. 2013-ban megkapta az Év Zöld Lakóépülete díjat az évente meghirdetett Zöld Díjak versenyben.
A felújított házban az ablakok tervezésének, a tetőablakoknak, fénycsöveknek, belső üvegfalaknak és a lépcsőháznak köszönhetően jó a fényeloszlás. Az eredeti épület falai 150mm vastag külső szigetelést és téglaburkolatot kaptak, míg a kétszintes hozzáépítést kívülről farosttal szigetelték. A födém 300mm, a padlás 400mm vastag szigetelést kapott. Ahol lehetőség volt rá, klímabarát anyagokat használtak.
A tervekben szintén szerepelt a hőhidak minimalizálása, egy korszerű hővisszanyerős szellőző rendszer alkalmazása, ír fejlesztésű háromrétegű üvegezés,  gravitációs esővízgyűjtés (amely három WC-tartályt lát el vízzel), napkollektoros vízmelegítés, optimalizált napenergia hasznosítás és nyári árnyékolás. Az előre kitűzött légzárási cél 1 légcsere/óra volt 50 Pa nyomáskülönbség mellett, ami nagy kihívást jelentett, és eléréséhez komoly eltökéltségre és odafigyelésre volt szükség. A hét légtömörségi mérés elvégzése után azonban a tervezett eredményt még túl is szárnyalta az épület. A projektnek köszönhetően a ház az Ír Épületenergetikai Besorolás (BER, Building Energy Rating) szerinti G osztályból az A3-ba került, és primer energiafogyasztása 90%-kal csökkent.   


passzívház Wexford megyében - A1 BER-tanúsítvány

előlnézet

A 2012-ben befejezett újépítésű ház kiváló példája a közel nulla energiaigényű épületeknek. A ház 2013-ban elnyerte az Isover Energiahatékonysági Fődíjat.
A projektben kitűzött hihetetlenül magas teljesítménycélok eléréséhez, amennyiben lehetőség volt rá, helyi anyagokat és kereskedőket kellett igénybe venni. Az épület kiváló bizonyítéka annak, hogy a  helyi szövetkezetek - annak ellenére, hogy alig van vagy nincs is semmilyen tapasztalatuk az energiahatékony építészet területén - a hagyományos építési módszerek és az ír népi örökség felhasználásáva tudnak passzív és A1 besorolású házakat építeni.
Az épület tulajdonosa egy saját maga által fejlesztett eszközzel segítette a döntéshozatalt és találta meg az energiahatékonyság megvalósításához szükséges legköltséghatékonyabb megoldásokat. Az eszközbe integrálta a passzívháztervező csomagot (passive house planning package, PHPP) és a BER szerinti energiamodellezést illetve besorolást, amelyekkel tesztelte a ház építésére vonatkozó számtalan alternatív forgatókönyvet. A projekt fő sikere az, hogy ennek az igen részletes és átfogó elemzési tevékenységnek köszönhetően egy az alakját tekintve passzívháznak egyáltalán nem való épület is meg tudott felelni a szigorú szabvány követelményeinek, mindezt indokolatlanul felmerülő kiadások nélkül.
A háznak 16m2-nyi, átlag 4,2kW teljesítményű napeleme van. A napelemeket egy levegős hőszivattyúval kombinálták, ez biztosítja az alacsony hőfokon működő padlófűtést. A napelemek és a hőszivattyú kombinálása lehetővé teszi a többletenergia visszatáplálását a hálózatba. Ez azt jelenti, hogy az év folyamán az épület kielégíti a saját fűtés- és melegvízigényét, nem szorul külső energiaforrásra.
A tulajdonos egy szofisztikált energiafigyelő rendszert is beszerelt. A rendszerből kapott adatok alapján az derült ki, hogy az elmúlt 12 hónapban nem került semmibe a fűtés és a melegvíz.



Bord Gais Networks Szolgáltatói Központ

előlnézet belső rész tetőterasz udvar

A Bord Gais Networks Szolgáltatói Központja egy fél hektáros területen épült Dublinban. A jellegzetes épület ”Kitűnő” BREEAM minősítést kapott. Ez az első írországi irodaépület, amely az építkezés után kapta meg a BREEAM 2008 szabvány besorolását, és azóta is számos tervezési és fenntarthatósági díjat kapott.
Az épületburok szigetelése kiemelkedő, a tető és a falak U-értéke 0,15 W/m2K, ami meghaladja a jelenlegi építési előírásokat. A mérésekkel igazolt légtömörség 1,82 m3/óra/m2.
A tervek egyik kulcseleme, hogy a vasbeton épületszerkezet temperálására a betonfödémbe Thermo Active Building System (TABS) csöveket helyeznek, ami az épület fűtését és hűtését is biztosítja. A geotermikus hőszivattyú télen fűt, nyáron pedig a fűtő-, hűtő-, szellőzőrendszer hűtését biztosítja, beleértve a TABS-rendszert is.
Az épületnek van egy  kiskapacitású energiatornya. A torony déli oldalán 126 m2-nyi napelem kapott helyet, amely a geotermikus hőszivattyú áramigényének 15%-át adja. A 20m2  napkollektor pedig  az épület melegvízigényének 50%-áról gondoskodik egy puffertartályon keresztül. Az energiatornyon található a  ventilation exhaust plenum és az épület integrált energiavisszanyerő rendszere is, amely a földszinti légkezelő egységhez csatlakozik.
Az Épületenergetikai Szabályozórendszerhez kapcsolt Throlux adaptív fény- és árnyékolásszabályzó határozza meg a leginkább energiahatékony követelményeket a világításra, a fűtésre és a hűtésre  vonatkozóan.

passzív épületszárny egy idősek otthonában, Kildare megye

előlnézet bejárat

A Kildare megyében található Glenashling Idősek Otthonának új szárnya 2012-ben épült, és 23  fürdőszobával ellátott új lakrész kapott benne helyet. Az új kétszintes szárny a meglévő épülethez kapcsolódik, aminek a padlását – bár nem passzívház minőségben, de - szintén átalakították és korszerűsítették. Létrehoztak egy különálló raktárat,  plant room és egy lakást is. Épült továbbá egy új konyha, étkező, közösségi terek,  zsilipszoba, raktárak és egy mosoda is.
A bővítmény a világ első passzívház bővítménye, és az első passzív idősek otthona Írországban, illetve az Egyesült Királyságban. Az épület 2013-ban Isover Energiahatékonysági Díjat nyert. A projekt üzleti esettanulmány a kereskedelmi célú épületek lehető legmagasabb energiahatékonysági színvonalon történő építésére és felújítására.
A munkálatok során az egyik legfontosabb célkitűzés az volt, hogy csökkenjen az épületszerkezet hővesztesége. A bővítmény falai külső szigetelést kaptak, az U-érték 0,14 W/m2K. A légtömörségi mérés 50  Pa nyomáskülönbség mellett 0,6 légcsere/óra, amit úgy értek el, hogy körültekintően tervezték meg a csomóponti részletrajzokat, azaz a légzáró felüleletek megszakításmentes kialakítását, és az építési vállalkozó is odafigyelt minden apró részletre.
Egy átlagos idősek otthonában általában 24°C körül kell tartani a hőmérsékletet, mert az épületekben rengeteg a hőhíd és nem kielégítő a légzárás. Ebben az otthonban ez a probléma nem áll fenn, mert minden belső felület melegebb, így az ott lakók kellemesnek érzik a levegőt már 21°C-on is. A szellőzőrendszer hővisszanyerős, azaz több kicsi víz-levegő hőcserélő található a szobákban elhelyezett levegőutánpótlást biztosító fúvóágakban. Minden szobában van termosztát, hogy egyénileg lehessen szabályozni a hőmérsékletet.
A fűtést egy füstgáz hővisszanyerő egységgel rendelkező gázkazán biztosítja. A kazán akkor a leghatékonyabb, ha nagy mennyiségű forró vizet állít elő.

Kalender A Hatékony Ház Napokat 2014. november második hetében rendezzük meg: középületeket hétközben, magánházakat hétvégén lehet megtekinteni. Látogasson el az országszerte található, nyilvánosság számára nyitott energiahatékony házak egyikébe!

Ezen honlap tartalmáért a kizárólagos felelősség a szerzőket terheli, nem feltétlenül tükrözi az Európai Unió véleményét. Sem az EACI, sem az Európai Bizottság nem felelős az abban foglalt információk bármilyen jellegű felhasználásáért.